Ernest Malinowski – twórca niezwykłej kolei w chmurach.

Jestem wielką fanką serii „Oni zmienili świat” od wydawnictwa Czarna Owca, która przedstawia słynnych polskich twórców, naukowców i osoby, które miały swój udział w historii. W kolejnej odsłonie tej serii poznajemy Ernesta Malinowskiego – konstruktora kolei w Andach. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska przybliża nam postać tego wyjątkowego inżyniera, a Marcin Bruchnalski zdobi całość atrakcyjnymi ilustracjami.

Wielkie wyzwanie

Ernest Malinowski ukończył słynną uczelnię Ecole des Ponts w Paryżu. Była to prestiżowa uczelnia – Szkoła Dróg i Mostów, w której studiowali najlepsi inżynieriowie. Ernest Malinowski zajmował następnie różne stanowiska, by w końcu wyjechać do Peru, gdzie został inżynierem rządowym. Tutaj podjął się wielkiego wyzwania – zaprojektowania kolei transandyjskiej. Było to bardzo trudne zadanie – z wielu względów. Przede wszystkim problemem były same ogromne góry, wysokość, którą trzeba było wziąć uwagę przy projekcie. Następnie jeszcze przepaście – to także stanowiło spory problem i mało kto wierzył w powodzenie tego przedsięwzięcia. Na szczęście – wszystko się udało i w drugiej połowie XIX wieku powstała słynna kolej w chmurach, a Ernest Malinowski na stałe zapisał się w historii światowej inżynierii.

Dużo informacji i przystępna forma

Seria „Oni zmienili świat” jest cudownie zaprojektowana pod względem graficznym i językowym. Mamy tutaj sporo ciekawych informacji, które zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób – z wykorzystaniem takiego języka, który trafi do młodego czytelnika. W środku znajduje się dużo ciekawostek, ilustracje, dane statystyczne i daty. Oprócz samej postaci Ernesta Malinowskiego, można też zyskać informacje na temat samej epoki, rozwoju przemysłowego oraz o Ameryce Południowej. To znakomita porcja wiedzy dla młodych dociekliwych czytelników, podana w estetycznej, przyjemnej formie. Kolejny raz polecam z czystym sumieniem. To już czwarta książka z tej serii w biblioteczce mojej córki.