I wcale nie jest to romantyczne stwierdzenie. A udowadnia o Alexander Lowen.

Alexander Lowen udowadnia, że na nasze zdrowie ma wpływ przede wszystkim serce. Jego innowacyjna terapia skupia się na tym, by zadbać o siebie i zredukować codzienny stres. Publikacja „Miłość, seks i serce” ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Zanurzyłam się w tej lekturze, która doskonale pokazuje specyfikę naszych czasów.

Nowoczesna terapia

W słowie wstępnym od wydawcy mamy słowa Jacka Santorskiego, który wskazuje, jak ważną dziedziną nowoczesnej psychoterapii staje się bioenergetyka. Połączenie ciała i umysłu ma ogromne znaczenie. W końcu nie bez powodu, gdy cierpi nasza psychika, mamy do czynienia z objawami psychosomatycznymi. Bioenergetyka pozwala spojrzeć na ciało w kontekście nie tylko samego ciała, ale i energii. Często mamy do czynienia ze zniekształconym obrazem świata, przez co nasz organizm tworzy „zbroję charakteru”. Wszystkie napięcia wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto wziąć to wszystko pod lupę.

Zawsze jesteśmy dziećmi

Bardzo ciekawy jest rozdział dotyczący tego, że zawsze jesteśmy dziećmi, a emocje, które kształtują się w trakcie naszego rozwoju, mają wpływ na naszą przyszłość. Autor dość szeroko omawia tutaj kompleks Edypa i to, w jaki sposób kształtuje się krucha ludzka psychika już od okresu niemowlęcego. Wskazuje również, że serce jest źródłem naszego życia, nie tylko pod względem fizycznym i przytacza ciekawe badania naukowe.

Jak o siebie zadbać?

W codziennej gonitwie, wielozadaniowości i wyzwań, trudno o siebie zadbać i zredukować napięcie. Warto zatem spojrzeć na wszystko z nieco innej perspektywy i otworzyć się na nowe sposoby zadbania o siebie – może akurat się uda. Książkę Lowena przeczytałam z ciekawością – zawsze warto wiedzieć więcej. Mogę Wam ją śmiało polecić. Myślę, że jest odpowiedzią na współczesne potrzeby i problemy, które cały czas zaprzątają nam głowę. Im szybciej o siebie zadbamy, tym lepiej – a można zacząć właśnie od tej książki – na pewno nie będzie to stracony czas.