Jako urodzona pesymistka i polonistka, zawsze na to pytanie odpowiadam twierdząco. Czy ta książka przekona mnie, że jednak NIE?

Zazwyczaj tworzę najczarniejsze scenariusze. Jestem w tym mistrzynią. Moja bujna wyobraźnia jest w stanie podsunąć mi niesamowite obrazy. Dlatego czasami, chyba nieco z przekory, sięgam po takie poradniki i zastanawiam się, czy ktoś jest w stanie mnie przekonać, że jednak coś będzie dobrze?

Poznaj swoje lęki

Dr Kathleen Smith w „Nie wszystko będzie źle” od wydawnictwa ZNAK LITERANOVA skupia się na źródłach lęku i daje rozwiązania, dzięki którym możemy zrozumieć, skąd w nas tyle niepokoju. Wielką zaletą książki jest to, że oprócz części teoretycznej, mamy też do wykonania praktyczne ćwiczenia. I chociaż nie jest to obszerna lektura, to jeśli chcemy wykonać zadania – warto spędzić z nią nieco więcej czasu. Książka została podzielona na cztery obszary, w których pojawiają się nasze lęki: niespokojne ja, niespokojne relacje z innymi, niespokojna kariera i niespokojny świat. Zaczynamy zatem od siebie, by coraz bardziej poszerzać krąg poznawczy i docierać do samego sedna. Żyjemy w tak niespokojnych czasach, że taka lektura jest jak najbardziej wskazana.

Kim jesteś?

Jedno z podstawowych pytań filozoficznych. Autorka książki pokazuje, że często nasze lęki wynikają z tego, że zanadto skupiamy się na innych osobach, a nie na swoim „ja”. Potrafimy łatwo przejmować czyjeś nastroje i nadmiernie funkcjonować w relacjach z innymi, zamiast wytyczyć granice i działać, zamiast reagować nerwowo i lękliwie. Ciekawy jest rozdział o naszym pseudo-ja, które tworzymy, zamiast być sobą. Warto też skupić się na rozdziałach o miłości, przyjaźni i relacji z rodzicami. Nawet, jeśli wydaje nam się, że znamy siebie i jesteśmy asertywni, to jednak podczas lektury można sobie uzmysłowić, że jednak nie zawsze tak jest do końca.

Książkowa terapia

Nie wszystkie poradniki psychologiczne zasługują na uwagę. Najbardziej nie lubię, jak ktoś mi wmawia, że wszystko będzie super, wystarczy mieć pozytywne nastawienie. Nie. Nie wystarczy. To bardzo trudna i systematyczna praca nad sobą. Wymaga refleksji i wysiłku. Ćwiczenia, które mamy do wykonania w „Nie wszystko będzie źle” zaczynają się od trzech kroków: obserwuj, oceniaj, przerywaj – autorka podaje nam oczywiście przykłady, dzięki czemu łatwiej sobie uzmysłowić swoje zachowania. Następnie mamy ćwiczenia do wykonania, które polegają głównie na pisaniu, dlatego warto mieć przy sobie od razu notatnik. Dla mnie była to bardzo wartościowa lektura.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwo ZNAK LITERANOVA 🙂

Dodaj komentarz