Miła świąteczna lektura z happy endem. Idealna na święta, gdy nie chcemy się niczym martwić.

Kolejna książka, którą zaplanowałam przeczytać w okresie świąt. Szukałam lektur miłych, pozytywnych, ale miałam też nadzieję, że zostawią po sobie jakiś ślad. Póki co okazuje się, że świąteczne opowieści są dość nudne i banalne. Może w przyszłym roku będzie inaczej.

Gdy w życiu wszystko się sypie

Oswald T.Campbell nie jest życiowym szczęściarzem. Dorastał w Domu Dziecka, zawsze był samotny i nie można powiedzieć, by był zadowolony z życia. Wprawdzie utrzymywał przyjazne relacje z żoną, ale jednak z byłą żoną. Dawno po rozwodzie, on nie chciał dzieci. Ona wyszła powtórnie za mąż i ma aż dwójkę – obecnie nastolatków. 52-letni mężczyzna dowiaduje się, że ma rozedmę płuc w dość zaawansowanym stanie. Oczywiście nadal pali. Oprócz tego jest anonimowym alkoholikiem. Lekarz zaleca podróż w cieplejsze rejony, ale nie daje mu więcej niż rok życia.

Ciepłe Lost River

Mała mieścina, ciepły klimat i przyjaźni sąsiedzi – Lost River od początku czaruje swoją atmosferą. Wydaje się, że to miejsce idealne na rekonwalescencję. I zawsze jest tu ciepło! Bohaterowie – mieszkańcy miasteczka są bardzo specyficzni. Jest Roy – właściciel jedynego w okolicy sklepiku, który opiekuje się chorym ptakiem – pięknym kardynałem, jest Frances, która wszystko potrafi załatwić i Mildred, która wspomina dawną miłość, a także wiele innych niezwykłych postaci.

Happy End

Bohater mocno się zmienia pod wpływem miasteczka. Okazuje się, że nie tylko przeżył rok, ale i doskonale się miewa. Nie wrócił do picia, ustatkował się i czuje się szczęśliwy. Również inne wydarzenia mają swój pozytywny koniec. To ta nudniejsza część książki. Wszystko kończy się jak w bajce. Jeśli szukamy lekkiej i przyjemnej lektury na czas świąt, to jak najbardziej książka Fannie Flagg spełnia oczekiwania. Jej zaletą jest ciekawe odrysowanie postaci zamieszkujących miasteczko i humor, który sprawia, że trudno się nie uśmiechać, czytając kolejne rozdziały.

 

Fannie Flagg
„Boże Narodzenie w Lost River”
Wydawnictwo Literackie