Pokonały starość, a może ją zaakceptowały? Poznajmy sposób Francuzek na wieczną młodość.

„Wiek nie ma znaczenia, chyba że jest się serem”

Marzymy o niezależności i wolności, a potem okazuje się, że mając dwadzieścia lat niekoniecznie jesteśmy tak dobrze ukształtowane, jakby nam się wydawało. Więcej mądrości przychodzi do nas przy trzydziestce, ale tak naprawdę dojrzałość zaczyna się około czterdziestki. To także moment wielkiego kryzysu. Widoczne zmarszczki, słabsza kondycja włosów i paznokci, problemy życiowe piętrzące się niczym stos ubrań do wyprasowania… Jak sobie radzą z tym wszystkim Francuzki? Podziwiamy je za nonszalancję, makijaż bez makijażu, naturalność, swobodę i młodzieńczy wygląd. „Druga młodość, cóż z tego, że druga” Caroline de Maigret i Sophie Mas to wartościowa publikacja, która w lekki sposób dotyka ważnych dla każdej kobiety tematów. Tę pachnącą Francją publikację znajdziemy w wydawnictwie MUZA. Zanurzmy zatem magdalenkę w herbacie, a oczy w wartościowej lekturze.

Jak miało być, a co się zmieniło

Jako nastolatki mamy dużo wyobrażeń na temat swojego przyszłego życia. Książę z bajki, zawrotna kariera, piękny dom, życie jak z komedii romantycznej. Niestety rzeczywistość okazuje się bardziej przytłaczająca. Dojrzała kobieta często ma na swoim koncie rozwód, przeprowadzki, niezbyt ciekawą karierę zawodową i długą listę porażek. Czasami jednak trzeba po prostu odpuścić i tego uczą nas właśnie Francuzki. Doskonałym przykładem jest ten ze spódnicą. W młodych latach wciskamy się w zbyt małą spódnicę, cierpimy w niewygodnych butach, krępujemy swoje ciało i jesteśmy gotowe na takie poświęcenia. W wieku dojrzałym możemy sobie odpuścić, poluzować pasek i uwolnić się nie tylko od swoich ubrań, ale również od konwenansów.

Uroda, moda, zdrowie

Książka „Druga młodość” w zabawny i lekki sposób pokazuje nam różne sposoby dbania o siebie. Mamy śmieszne wskazówki dotyczące urody czy mody, a także aktywności fizycznej. Całość wzbogacona jest zdjęciami i ilustracjami, a także cytatami i złotymi myślami, które warto sobie przyswoić, a od razu poprawi nam się nastrój. Komu poleciłabym tę książkę? Każdej kobiecie stojącej na progu dojrzałości, więc myślę, że już po trzydziestce. W obecnych czasach dużo się zmieniło. Kobiety w wieku czterdziestu lat rodzą swoje pierwsze dzieci, a młodość jest znacznie przedłużana. Ale kryzys jak najbardziej może się pobawić, a ta książka powinna się znaleźć w domowej apteczce czytelniczej. Myślę, że jest też dobrym pomysłem na prezent dla przyjaciółki, można w niej znaleźć humor, lekkość i wsparcie. Jest doskonałym pomysłem na wieczór z winem i książką (jeśli ktoś ma dziecko, to na dwa wieczory;). Ja kocham Francję, więc książką byłam od razu zachwycona, ale nawet, jeśli nie macie takiego fioła na punkcie Paryża, znajdziecie w „Drugiej młodości” sporo ciekawych informacji. I świetną zabawę czytelniczą.