Nasze zdrowie opiera się na czterech filarach. Jeśli zadbamy o fundamenty, to i cała konstrukcja będzie solidna.

Ale bardzo łatwo o tym zapominamy.

Gdy siedzisz naprzeciwko mnie i gapisz się w telefon komórkowy, mam ochotę zdzielić Cię w twarz. Naprawdę. Nienawidzę tego, że ludzie są tak pochłonięci smartfonami. Brakuje mi prawdziwego życia. Między innymi o tym jest książka Doktora Rangana Chatterjee „4 filary zdrowego życia” od wydawnictwa OTWARTE.

Recepta na zdrowie

Wydaje się to takie proste, a jednak sprawia nam ogromne problemy. Nie dbamy o siebie, swoje relacje, a potem jesteśmy zdziwieni, że ze zdrowiem nie jest najlepiej. Tymczasem, jak wskazuje autor książki, powinniśmy zatroszczyć się szczególnie o cztery aspekty swojego życia: relaks, dietę, ruch i sen. Proste i genialne. Proste, a jednak tak trudno w praktyce wcielić te zasady w życie. Wiele chorób i dolegliwości wynika ze stresu. Nie brakuje nam go na co dzień, ale sami też niewiele robimy, by temu zapobiec.

Relaks to podstawa

Nie bez powodu relaks jest na początku książki. Od razu wydaje się to niemożliwe. Mamy przecież tak dużo obowiązków, dzieci, pracę, zajęcia dodatkowe, mnóstwo rzeczy, którymi przepakowujemy cały swój dzień. Nie trzeba jednak od razu być na „nie”. Autor książki podaje proste, praktyczne sposoby na relaks. Wystarczy piętnaście minut dziennie. To nie jest dużo. Warto pobyć tylko ze sobą, wyciszyć się i odciąć od świata. Metod jest bardzo dużo. Może to być medytacja, relaksująca kąpiel, spacer czy słuchanie ulubionej muzyki. Możemy zacząć nawet od pięciu minut, ale jeśli stanie się to naszym nawykiem, to od razu poczujemy się znacznie lepiej.

Odwyk od elektroniki

Komputer, smartfon i jeszcze telewizor… gdy otwieramy oczy i tuż przed ich zamknięciem. Doktor Chatterjee zaleca elektroniczny detoks. To może być bardzo trudne, bo przecież jesteśmy mocno uzależnieni. Tutaj też świetnie może się sprawdzić metoda małych kroków. Warto zacząć od tego, że po prostu wyłączamy powiadomienia, by smartfon nas nie rozpraszał. W końcu możemy dojść do tego, że cały dzień spędzamy bez telefonu. Piękna wizja!

Zadbaj o siebie

Jako że borykam się z chorą tarczycą i innymi problemami zdrowotnymi, ten poradnik ma dla mnie szczególne znaczenie. Niby wiele z tych rzeczy się wie, a jednak człowiek chyba musi sobie ciągle je przypominać. Zdrowa dieta bez przetworzonej żywności i cukru, umiarkowany ruch i spokojny sen, a także każdego dnia chwila dla siebie – wydaje się, że naprawdę jest to bardzo proste, a jednak sprawia nam tyle problemów. Warto jednak o siebie dbać i próbować, bo kiedy, jak nie teraz? O swoje zdrowie trzeba się zatroszczyć u podstaw. Wtedy na pewno poczujemy się znacznie lepiej. Polecam tę pięknie wydaną książkę, jej lektura jest naprawdę bardzo przyjemna – jest lekka, niczego nie narzuca, a jedynie kieruje w odpowiednią stronę.