Dzieci piszą o epidemii w ich życiu

Jak zmieniło się życie dzieci w czasie epidemii koronawirusa? Czy zamkniecie w domu i brak kontaktu z kolegami ze szkolnej ławki odcisnęło piętno na najmłodszych? Moi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie postanowili rozprawić się z koronawirusem. Ich orężem jest słowo, a tarczą poczucie humoru. W naszym mieście powstaje wyjątkowa książka.

Nowa inicjatywa literacka

Młodzi ludzie postanowili sięgnąć po pióra i klawiatury. W ramach inicjatywy „Rozpisana siódemka” powstaje oryginalna książka. Uczniowie szczecińskiej podstawówki piszą opowiadania, których akcja rozgrywa się w szkole w czasach epidemii. Opisują swoje codzienne rozterki, nietypowe problemy i trudności, z jakimi muszą się mierzyć w nowej rzeczywistości, ale robią to w bardzo kreatywny sposób. Chcą w swoich opowiadaniach opisać to, czego nie dostrzegają dorośli. W ich opowieści wkradają się elementy humoru, a nawet fantastyki… w końcu cały świat stanął na głowie.

– Upływają kolejne tygodnie pandemii, pozostajemy w izolacji, pracując i ucząc się zdalnie, unikamy kontaktów z innymi ludźmi, w tym także członkami własnej rodziny, z niepokojem obserwujemy, to, co dzieje się poza naszym domem – komentuje pedagog z SP nr 7, Agnieszka Głowacka-Gruszka. – COVID-19 znacząco wpłynął na funkcjonowanie dzieci i młodzieży, zaburzając ich poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, narzucając im obowiązek dostosowania się i odnalezienia  w całkowicie nowej rzeczywistości. Inicjatywa stworzenia wyjątkowej książki na stronach, której uczniowie wcielając się w rolę pisarzy podejmą wyzwanie połączenia trudnego czasu pandemii z fantazją literacką, wydaje się niesamowitym projektem – mówi.

Inspiracje i pomysły

Pomysł zrodził się w czasie prowadzenia lekcji online. To wtedy dzieci zaczęły mocno sygnalizować, że potrzebują kreatywnych zajęć, ucieczki przed lockdownem. „Dzięki wyobraźni, możemy odbywać dalekie podróże nawet wtedy, gdy jesteśmy zamknięci w swoich domach” – komentują młodzi pisarze.

– Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tym projekcie, mieć możliwość obserwacji aktywności uczniów zarządzanej przeze mnie szkoły w trudnych czasach pandemii – mówi Teresa Kalina, dyrektor SP nr 7 w Szczecinie. – Już ponad rok zmagamy się z rzeczywistością, która jest trudna dla wszystkich, zwłaszcza dla najmłodszej części naszego społeczeństwa. Wiele osób ma emocjonalne problemy, trudności z akceptacją izolacji, zamknięcia w domu i edukacji zdalnej. Pomysł książki stworzonej z prac napisanych przez uczniów jest świetnym sposobem na ukazanie ich emocji, jest dla nich swoistą terapią – dodaje.

Opowiadania z czasów epidemii powstawać będą do końca kwietnia. Naszym następnym krokiem będzie wydanie książki w formie drukowanej. Młodzi pisarze otrzymają własne egzemplarze, które będą pamiątką z tych trudnych czasów.