Dowiedz się, jak się przed nimi chronić. Odbierają energię bez litości.

Zatruwa Twoje życie narzekaniem, zrzucaniem swoich problemów, a wcale nie płaci 150 zł za godzinę terapii. Wampir energetyczny, narcyz, zazdrośnik, plotkarz… to dopiero początek całej plejady typów, których powinniśmy unikać. Jarosław Gibas w swojej książce „Nie daj sobie spieprzyć życia” pokazuje nam istotę zjawiska, a także sposoby na to, jak sobie z nimi radzić, żeby nie zawładnęli naszą egzystencją na dobre. Wydawnictwo Onepress i Sensus jak zwykle przygotowało dla nas wspaniałą perełkę czytelniczą z zakresu psychologii.

Zacznij od przewodnika

Jeśli chcemy wiedzieć, jak sobie radzić z toksycznymi osobami, to trzeba najpierw poznać istotę zjawiska. Autor pokazuje nam, jak rozpoznać toksyczne osoby i wyjaśnia, dlaczego niektórzy zachowują się w taki, a nie inny sposób. Trzeba wiedzieć, że takie osoby funkcjonują w różnych miejscach i mogą zatruwać nam życie zarówno w pracy, jak i w domu czy w sieci. Dzisiaj toksyczność jeszcze bardziej się ujawnia poprzez większe możliwości wyrażania swoich myśli online. Dla niektórych toksycznych osób jest to idealne miejsce na wdrażanie w życie swoich chorych strategii.

„Uznajemy ich za toksycznych i chcemy przestrzec przed nimi innych, bo ich głównym atrybutem jest odbieranie nam życiowej energii”.

Plejada toksyków

Kolejna część książki to cała plejada toksycznych osób. Zaczynamy od plotkarzy i zazdrośników, przechodzimy do manipulatorów i dementorów, a potem już się robi dość ostro: kłamcy, szuje i aroganci. Chyba spotkałam ich wszystkich. Najczęściej takie skrajne postawy ujawniają się w miejscu pracy – w zamkniętej grupie, specyficznym środowisku, demony budzą się do życia. Na koniec autor pokazuje nam, jak sobie radzić z takimi ludźmi. Chyba każdy z nas spotkał na swojej drodze taką toksyczną osobę. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę. Książka od wydawnictwa Onepress i Sensus pozwoli nam zadbać przede wszystkim o swój komfort psychiczny. Polecam.

„Okazuje się bowiem, że koszty związane z obecnością toksycznej osoby w danym zespole są dużo wyższe, niż moglibyśmy się spodziewać”.