Oto jest pytanie. Ewa Z. stara się znaleźć odpowiedzi na pytania od wieków dręczące… singli i pary.

Podchodziłam do tej książki bardzo sceptycznie. Nie ukrywam, że brak pełnego, prawdziwego imienia i nazwiska autora jest dość niepokojący. O ile w przypadku thrillerów czy innych fikcyjnych opowieści może to być atut, o tyle w poradniku psychologicznym, raczej mnie to niepokoi. I to uczucie towarzyszyło mi prawie do końca lektury.

Single i w związkach

Poradnik zaczyna się dość infantylnie i prosto. Na początku nużyły mnie porady w stylu „jeśli jesteś sama, nie czekaj na księcia na białym koniu, tylko zadbaj o siebie. Dla mnie to oczywiste. Mam swoje pasje, zainteresowania, swoje obowiązki. Ale jestem też w związku od bardzo dawna, więc może nie pamiętam, jak to było przed. Czy singielki mają dzisiaj takie problemy? Czy marzą o idealnym facecie i żyją w stagnacji, czekając właśnie na niego? Oczywiście kobieta pełna pasji, mająca swoje życie jest dla potencjalnego partnera znacznie bardziej atrakcyjna, a przy okazji – ma więcej możliwości, by poznać swoją drugą połówkę. Autorka rozprawia się w tej książce z różnymi mitami na temat związków. Przede wszystkim chyba z najbardziej poważnym, jeśli chodzi o kobiece wyobrażenie o mężczyznach, a mianowicie ze „zmianą”. Człowieka nie da się zmienić. Zawsze będzie taki sam. Mężczyzna nie „domyśli” się o co nam chodzi. Im trzeba to mówić. Najlepiej w bardzo prosty sposób.

O „dobrym” zachowaniu

Jak powinna się zachowywać kobieta, by znaleźć mężczyznę albo zadbać o swój związek? Przede wszystkim być sobą. Warto sobie, według autorki, uzmysłowić, że nasze poczucie wartości nie powinno zależeć od innych osób, nawet od ukochanego partnera czy partnerki. To, że ktoś nas na przykład poniża, znaczy jedynie, że ma problem sam ze sobą. I chociaż pani psycholog jest daleka od wskazywania dokładnie tego, jaka kobieta powinna być, to pokazuje też przykłady, w których widać pewne niepożądane cechy czy raczej zachowania. Chodzi na przykład o to, by nie złościć się na mężczyznę, gdy ten chce wyjść z kolegami. Nie oznacza to przecież wcale, że kocha nas mniej. Czytając kolejne strony, poradnik nie wydawał mi się już taki banalny. Chociaż może się wydawać, że to proste i oczywiste sprawy, to jednak w praktyce mamy z tym sporo problemów.

Praktyczne porady na koniec

Książka porusza także trudny temat zdrady i rozstania. Autorka wskazuje konkretnie, kiedy należy pomyśleć o tym, by jednak się rozejść. Na koniec mamy zebrane wskazówki w krótkich i zwięzłych punktach, dzięki czemu zawsze możemy do nich wrócić i sobie wszystko przypomnieć. „Jak na co dzień budować szczęśliwą relację z partnerem” to krótki poradnik, który pokazuje różne strony związku i bycia singlem, książkę możecie znaleźć w wydawnictwie NOVAE RES.