Pachnie słodkim nektarem, urzeka delikatną czcionką.

Cudna książka od wydawnictwa WIELKA LITERA, autorstwa Lotte Möller – „O pszczołach i ludziach” – trafiła w moje dłonie. I już jej nie wypuszczę, nie mogę się na nią napatrzeć. Okładka jest twarda, tłoczona solidna, w intensywnym żółtym kolorze i z pięknymi ilustracjami. A w środku jest już tylko lepiej.

„Hodować pszczoły to jak kierować promieniami słońca”.

Opiekunowie pszczół

Autorka książki sama pszczołami się zajmowała, co czyni tę opowieść jeszcze ciekawszą. Publikacja zawiera historię pszczół zapisaną na przestrzeni wielu epok. To pełna fascynujących opowieści historia obecności pszczół nie tylko w życiu człowieka, ale także w literaturze i kulturze. Autorka zajmuje się także współczesnymi problemami, do których należy między innymi wymieranie tych cudownych owadów. Czy wiecie, że w średniowieczu pszczoła była kojarzona z religią i boskością? W katolicyzmie była symbolem dziewictwa – ta i wiele innych ciekawostek czekają na Was w tej pięknej książce. Lotte Möller zajmuje się także problemem samego nazewnictwa. Nie podoba jej się określenie „hodowca pszczół”, proponuje bardziej nazywać takie osoby po prostu „opiekunami”.

„Sensem pszczół są pszczoły.
To tak jak z życiem. Jego sensem jest życie”.

Przygodę z pszczołami zaczynamy od starożytności. Panowało wtedy przekonanie, że pszczoły to jedyne owady, które zostały stworzone dla dobra człowieka. Dostarczają miód, ale są także wzorem pracowitości i bezinteresowności, a oprócz tego tworzą zgraną wspólnotę. Ale nie tylko w dawnych czasach doceniano pszczoły, w 2017 roku duński pisarz, Jorgen Nielsen, podziwiał inteligencję pszczół, które działają dla przetrwania społeczności, doskonale opanowały sztukę współpracy i dążenia do wspólnego dobra. Jednocześnie ostrzegł, że:

„Jeśli nie potrafimy nauczyć się tego, od pszczół, które w tych kwestiach mają znacznie większe doświadczenie, stracimy najpierw pszczoły, a potem siebie samych”.

Co będzie jutro?

Powstaje coraz więcej inicjatyw na rzecz ratowania pszczół. Każdy drobnym gestem może się do tego przyczynić, chociażby sadząc kwiaty na balkonie. Miejmy nadzieję, że te inteligentne, cudowne owady jednak przetrwają. Jeśli chcecie się zanurzyć w ich świat, a przy okazji odbyć niezapomnianą podróż po literaturze i sztuce – to koniecznie zajrzyjcie do tej pięknej książki. W środku znajdziecie nie tylko mnóstwo informacji i ciekawostek, ale także piękne ilustracje – całość jest wykonana niezwykle starannie, z dbałością o każdy detal.

Dodaj komentarz