Wszystkie pytania, które chcieliście zadać, ale… zawsze się baliście!

Seria ZROZUM od Wydawnictwa Poznańskiego zachwyca nas tym razem tomem zatytułowanym „Zapytaj filozofa”. Wkraczamy na bardzo grząski teren – trudne pytania, które boimy się zadawać nawet samym sobą. Co na to filozofowie? Zawsze mają wiele do powiedzenia i tym razem nie będzie inaczej.

Nauka i humor

Zaletą całej serii jest humorystyczne podejście do ważnych tematów. I z tej książki można się dowiedzieć na przykład tego, dlaczego Superman nie jest opalony, dlaczego raczej istnieje coś, a nie nic i najważniejsze – czy ketchup to smoothie? No dobra, to może nie jest najważniejsze, ale poczytamy rozważania na temat sensu życia. Solidne kompendium przemyśleń i cennych uwag. Jeśli szukacie chwili refleksji, a jednocześnie humoru, to jak najbardziej warto.

Jak to się zaczęło?

Wszystko zaczęło się od pewnego eksperymentu. W 2016 roku autor książki – Ian Olasov wraz z innymi profesorami i studentami filozofii postanowili rozstawić stolik z napisem: „Zapytaj filozofa”. Miało to miejsce w centrum Nowego Jorku – miasta, które nie ma czasu na refleksję, a co dopiero na długie rozmowy o sensie życia. Przez kilka kolejnych godzin rozmawiali z przechodniami o Bogu, polityce, wolnej woli, ale także o mniej poważnych i doniosłych sprawach. Jest zatem jeszcze jedna korzyść z przeczytania tej książki – jak zapewnia opis na okładce – nigdy nie zabraknie Wam już tematów do rozmów.

Ja i filozofia

Jest to jedna z tych gałęzi nauki, które niezmiernie mnie fascynują. Uważam, że filozofia to najważniejsza dziedzina, jaką powinniśmy się w naszym życiu zainteresować. Jest fascynująca i wydaje się, że może nam bardzo pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Ian Olasov wychodzi z podobnego założenia. Poprzez swoje działania chce zainteresować ludzi problemami, jakie porusza filozofia, ale jednocześnie proponuje też sposoby, dzięki którym filozofia może rozwiązać problemy, z jakimi codziennie się borykamy. Z lampką wina, butelką przefiltrowanej wody, w parku ze znajomymi – pytania filozoficzne mogą się pojawić wszędzie i w różnym towarzystwie. Ta książka jest wspaniałym towarzyszem takiej podróży po myślach.

„Wielu ludzi uważa, że miłość jest emocją. To niemal prawda”.

Dodaj komentarz