Zdarzyło Ci się marzyć? A co, gdyby fantazje okazały się zgubne, niemal niszczące? Czasami lepiej je po prostu porzucić.

Międzywojenna Warszawa to niezwykle urokliwe miejsce. Ale nie tylko spacery po Łazienkach zajmują bohaterów powieści Agnieszki Janiszewskiej. Natalię spotykamy w niezwykle trudnym dla niej momencie życia. Okazuje się, że jest w ciąży. Nie może być z ojcem swojego dziecka. Jej ukochany Ksawery pochodzi z wyższych sfer i taki mezalians nie wchodzi w grę. Tym bardziej, że jego matka – Stefania Leszczyńska – już zaaranżowała dla niego korzystne małżeństwo.
Jesteśmy z Natalią w momencie ostatniego spotkania z Ksawerym. Przy jej rozmowie z niedoszłą teściową. Niezbyt przyjemna wymiana zdań, propozycja przyjęcia zadośćuczynienia w formie finansowej. Odmowa. Niezręczność. Samotność.
Przez lata Natalia wychowuje sama swoją córkę Iwonkę. W pewnym momencie wszystko się zmienia. W ich życiu pojawia się przypadkiem ojciec Ksawerego – Rafał. Poznaje swoją wnuczkę, ich relacje zaczynają się rozwijać. Wspólne podróże w góry, spacery, piękna lalka i wreszcie niezwykły prezent – album ze zdjęciami, na których dziewczynka widzi po raz pierwszy swoją rodzinę. Swojego brata. I swojego ojca. Trudno jej zrozumieć, dlaczego nigdy ich nie pozna, ale przynajmniej ma dziadka. Niestety nie na długo.
Narracja prowadzona jest zarówno z perspektywy, dorosłej już, Iwony, jak i przez wszechwiedzącego narratora, który pokazuje nam świat Natalii. Czytelnik zanurza się we wspomnienia i poznaje trudne czasy – wkrótce wybucha przecież wojna i każdy musi sobie jakoś radzić. Dramat rodzinny przeplata się z ogromną tragedią. Iwona potajemnie zdaje maturę, ryzykując swoim życiem. Natalia stara się unikać konfliktów i szyje dla Niemek sukienki. Trudne wybory i pierwsza poważna sprzeczka między matką i córką. Wreszcie Iwona wyprowadza się od matki i zaczyna zupełnie nowy rozdział w swoim życiu.
„Podróż do Carcassone” to powieść obyczajowa, która stanowi dobrą propozycję relaksu. Jest lekka i przyjemna, czyta się szybko, mimo iż zajmuje aż dwa tomy.