Spróbuj i Ty – naprawdę warto! Opowieści dla małych i dużych.

Uwielbiam książki o uroczym potworku, jakim jest Pink, od wydawnictwa SENSUS. Choć dedykowane są głównie dzieciom, to dopisek „i dorosłym trochę też” jest jak najbardziej trafny. W świecie, w którym nie potrafimy zbudować głębokich relacji, zapominamy o drugim człowieku i stajemy się coraz bardziej egocentryczni, nowa książka o Pinku stanowi ważny znak STOP, dzięki któremu możemy się zatrzymać i pomyśleć o tym, co najbardziej istotne w życiu.

Nauka poprzez opowieści

Od zawsze zgadzam się ze stwierdzeniem, że opowieści mają moc terapeutyczną. Znacznie łatwiej wyjaśnić pewne zasady na podstawie przykładów. W książce o Pinku mamy zabawne opowieści o uroczym stworku, którego spotyka na co dzień to, co dobrze znamy z naszego dzieciństwa, a co nasze dzieci dopiero przeżywają. Jest problem „inności”, wyśmiewania, przyjaźni i samotności, a także np. konfliktu z przyjacielem. Bardzo trudna dla wielu dzieci jest sytuacja, gdy ich najlepszy przyjaciel, nagle zaczyna przyjaźnić się z kimś innym. To się zdarza i warto wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. W książce mamy prosty i genialny schemat – Pinku rozmawia ze swoją mamą i opowiada o swoich przygodach, problemach i rozterkach. Nie jest idealny, popełnia błędy, nie wszystko rozumie, ale bardzo się stara. Oprócz takich pouczających historyjek, w książce znajdziemy również kreatywne zadania – mapy myśli, schematy, rysunki – wszystko po to, by nieco wysilić swój umysł i zastanowić się np. nad tym, jak możemy wspierać swoich przyjaciół w trudnych sytuacjach (chociażby wtedy, gdy ktoś inny im dokucza).

Do poczytania i wspierania

Dzieci nie od razu muszą wiedzieć, jakie zachowania są właściwe. Często wyśmiewanie jest dla nich „tylko zabawą”. Uświadomienie im, że to krzywdzenie drugiego człowieka jest bardzo trudne. Na szczęście są takie książki jak „Pinku i przyjaciele”, dzięki którym można sobie to wyzwanie ułatwić. Polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy zapomnieli o tym, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń.