O pasożytach wiemy niewiele, poza tym, że ich nie lubimy.

Samo słowo „pasożyt” budzi negatywne skojarzenia. Nic dziwnego, zazwyczaj sieją w naszym organizmie spustoszenie i nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Czy można o nich powiedzieć coś ciekawego? Okazuje się, że jak najbardziej. Po raz kolejny Wydawnictwo Poznańskie udowadnia, że z takich tematów można zrobić naprawdę ciekawą książkę. „Co cię gryzie” Carla Zimmera to pełna humoru, przystępnie napisana książka popularnonaukowa, która traktuje właśnie o pasożytach. I chociaż okładka może wyglądać nieco groźnie i tajemniczo – niczym z kosmosu, to w środku znajdziemy mnóstwo ciekawostek i informacji, które warto sobie przyswoić.

„Pasożytnictwo to po prostu układ, w którym jeden ciąg DNA replikuje się kosztem drugiego”.

Podróż na inną planetę

Już na początku dowiadujemy się, że czytanie tej książki będzie jak podróż na inną planetę. Zajrzymy do świata mikrobów, przymrużymy oko, by przyjrzeć im się dokładnie pod mikroskopem, sprawdzimy też, jak nasze komórki odpornościowe starają się z pasożytami walczyć. Już sam wstęp zachęca do dalszej lektury – ten świat może być naprawdę fascynujący, zwłaszcza, że na co dzień nie zastanawiamy się nad tak drobnymi komórkami, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie. Pasożyty od lat były obiektem badań naukowców – to rzeczywiście fascynujące, jak potrafią bezwzględnie wykorzystać swojego żywiciela dla własnych potrzeb. Jednocześnie warto zauważyć, że ich miejsce w ekosystemie jest bardzo istotne.

„Pasożyty z horrorów są również metaforą”.

Ogromna wiedza dla odważnych

W tej serii od Wydawnictwa Poznańskiego mogliśmy już poczytać o wielu różnych ciekawostkach ze świata nauki. Przeszliśmy przez plagi, historię psychiatrii, dotarliśmy nawet do najmniejszych zakamarków skóry. Teraz nasza podróż przybiera zupełnie inny wymiar, bo wchodzimy w świat pasożytów. Warto przeczytać tę książkę, by poznać lepiej swoich wrogów. W końcu wiedza to potężna broń.

Dodaj komentarz