Maria Skłodowska-Curie to kobieta niezwykła i silna. Ale bardzo niedoceniana.

Wydawałoby się, że w dobie feminizmu, postać Marii Skłodowskiej-Curie powinna być na pierwszym planie. W końcu ta niesamowita kobieta, wyprzedzając swoją epokę o lata świetlne, wkroczyła dumnym krokiem do świata nauki i pokazała, że płeć nie stanowi żadnego ograniczenia. Okazuje się, że swoją postawą i poglądami wyprzedzała także nasze współczesne czasy, w których kobietę znów chce się zamknąć w domu i zabrać jej prawo decydowania nawet o własnym ciele. Tymczasem, kobietą stulecia w Polsce zostaje zakonnica – Faustyna. Nic więc dziwnego, że rozgorzała ogromna dyskusja. Czy naprawdę nie mamy w naszym kraju kobiet, które coś osiągnęły? Które przebiły szklany sufit i którym udało się zyskać międzynarodowe uznanie? Oczywiście, że mamy. Ale ich nie doceniamy.

„Nikomu z nas życie, zdaje się, bardzo łatwo nie idzie, ale cóż robić, trzeba mieć odwagę i głównie wiarę w siebie, że się jest do czegoś zdolnym i że do tego czegoś dojść potrzeba”.

Biografia spisana przez córkę

Wydawnictwo W.A.B. proponuje nam tej wiosny pierwszą pełną biografię Marii Skłodowskiej-Curie, która została napisana przez jej córkę. W tej historii odkrywamy nie tylko niezwykłą uczoną i poznajemy jej osiągnięcia – zdobyła dwukrotnie nagrodę Nobla! – ale również jej życie prywatne, problemy i trudności, które musiała każdego dnia przezwyciężać. Nie jest to historia usłana różami, nie ma dróg na skróty. Wydanie zostało uzupełnione nowymi fragmentami, a także listami Marii, do których po wielu latach udało się dotrzeć, a które stanowią cenne źródło wiedzy na temat jej życia – przede wszystkim wewnętrznego. Dodatkowym atutem nowego wydania są niepublikowane dotąd fotografie, dokumenty i rodzinne pamiątki – pochodzą one ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

„W sklejonych na wpół fałdach materiału widać lepkie jeszcze ślady: resztki mózgu, w którym tak niedawno rodziły się wzniosłe myśli, genialne odkrycia”.

Niezwykła postać

Maria Skłodowska-Curie żyła na przełomie XIX i XX wieku – w czasach, gdy kobiety borykały się z ogromnymi ograniczeniami w każdej sferze swojego życia. Jej siła i upór sprawiły jednak, że nie poddawała się w swojej walce. Podążanie za nią poprzez tę biografię jest naprawdę fascynujące i może stanowić wspaniałą inspirację dla każdej kobiety. Wszakże, przyszło nam dożyć takich czasów, w których znów nie możemy o sobie decydować. Bierzmy zatem przykład, z tej niezwykłej polskiej uczonej, która dotarła na sam szczyt świata.

„Po raz pierwszy wtedy zabrzmiało w jej głosie echo zwykłej niespożytej energii”.

Publikacja obowiązkowa

Trudno pisać bez emocji o ignorancji i braku docenienia tej niezwykłej kobiety. W ostatnim czasie, gdy czytałam jej biografię, pojawił się problem związany z domem Marii Skłodowskiej-Curie. Niszczeje z każdym dniem, natomiast nasz rząd nie kiwnął nawet palcem w tej sprawie, dopiero pod presją mediów, okazuje się, że zdecyduje się go kupić. Naprawdę, jest to uwłaczające – sami powinniśmy zabiegać i czcić miejsce, w którym żyła Maria Skłodowska-Curie. A lekturę jej biografii bardzo Wam polecam. Każda kobieta powinna ją znać.

Dodaj komentarz