Ale miewa się całkiem nieźle. I stanowi śmiertelne zagrożenie dla innych.

Czy pierwsza miłość może być morderczo niebezpieczna? Okazuje się, że tak. Często widzimy tylko to, co chcemy zobaczyć. A nie to, co jest. „Ty będziesz następna” to trzymający w napięciu thriller od Jennifer Hillier, wydany przez MUZĘ. W te szare, chłodne kwietniowe i majowe poranki i wieczory był dla mnie w sam raz. Mroczna okładka sugeruje tajemnicę i niebezpieczeństwo. I jest tak od samego początku tej książki.

Jedna kara, druga kara…

Georginę Shaw – Geo – poznajemy w niezbyt sprzyjających dla niej okolicznościach. Już na początku książki nasza bohaterka trafia do więzienia. Wiemy, że zrobiła coś strasznego, sama jest tym przerażona – i – nieco zdziwiona, że dopiero teraz ktoś się dowiedział o jej tajemnicy. Czekała na to odkąd miała naście lat i poczuła smak pierwszej słodko-gorzkiej miłości. Więzienna rzeczywistość jest okropna. Przemoc, gwałty, brak jakichkolwiek wygód. Geo wie jednak doskonale, że właśnie w ten sposób spędzi najbliższe lata swojego życia. Doskonale wie również, że nie powiedziała organom ścigania całej prawdy.

Geo i Calvin

Typowe szkolne zauroczenie starszym chłopakiem. Wyglądał jak James Dean i zwrócił uwagę na nią, a nie na jej piękną przyjaciółkę – Angelę. Początkowo ich związek jest cudowny, Geo czuje motyle w brzuchu. Calvin staje się jednak coraz bardziej zaborczy, ona zawala szkołę, on jest zazdrosny i w końcu – uderza ją po raz pierwszy. I chociaż Geo dobrze wie, że przemoc nie jest niczym dobrym, godzi się na takie traktowanie. Aż pewnego dnia, gdy ona, Calvin i Angela imprezują, wydaje się, że doskonale się bawią, ma miejsce tragedia. Angela znika. I tylko ich dwoje wie, co się wydarzyło naprawdę.

„Bo coś, co zmienia człowieka tak dogłębnie, nigdy nie znika. Nie tylko ze względu na to, jak widzi nas świat, lecz także ze względu na to, jak sami siebie widzimy”.

Więzienie i wolność

Gdy w końcu Geo opuszcza więzienie, wraca do swojego rodzinnego miasteczka, do domu ojca. Policja znajduje kolejne ofiary zamordowane w ten sam sposób, który pasuje do profilu Calvina. Dusiciel ze Sweetbay, mimo wyroku skazującego, uciekł z aresztu i nadal grasuje gdzieś w pobliżu. Wszystkie wskazówki mówią, że poluje na Geo. Oficer Kaiser – dawny przyjaciel Georginy stara się ją ochronić i jednocześnie dopaść Calvina Jamesa. Nie zna jednak wszystkich tajemnic swojej przyjaciółki.

„W każdej historii pojawia się bohater i łajdak.
Czasami to jedna i ta sama osoba”.

Wciąga bez reszty

„Ty będziesz następna” to thriller, przez który można zarwać noc. Rzeczywistość poznajemy oczami Geo, ale także Kaisera i poprzez retrospekcje. Wracamy do przeszłości i odkrywamy kolejne tajemnice tej mrocznej kobiety. Razem z nią czujemy oddech mordercy na plecach i nie mamy pojęcia, co się wydarzy. Koniec jest wstrząsający.

„Przeszłość pozostaje z nami na zawsze niezależnie od tego, czy postanowimy o niej myśleć, czy nie, bez względu na to, czy bierzemy za nią odpowiedzialność, czy nie”.

Dodaj komentarz