Jak zachować spokój w każdej sytuacji?

Na co dzień jestem kłębkiem nerwów, ale bardzo chciałabym to zmienić. Nieustannie się stresuję, a moja praca nie pomaga mi w utrzymaniu równowagi. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, zdecydowanie potrzebuję pierwszej pomocy w postaci uspokajających książek. Gdy zobaczyłam „Stoicyzm na każdy dzień roku”, nie wahałam się ani chwili. Ryan Holiday i Stephen Hanselman zebrali 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia. Książkę możemy odkrywać dzięki wydawnictwu ONEPRESS.

Sztuka dokonywania wyborów

Mądrości od stoików to miły początek lub zakończenie dnia. Pokrzepiająca myśl, dzięki której można na chwilę zwolnić i zastanowić się nad swoim życiem i własnym JA. Na co dzień brakuje nam takich momentów, a ta książka jest impulsem do tego, by zwolnić. Jedna z nauk, jaką można przeczytać na początku roku, dotyczy sztuki dokonywania wyborów. Według stoików nie jest ważne to, ile posiadamy pieniędzy, czy jak pięknie wyglądamy. Liczą się decyzje, jakie podjęliśmy, by dotrzeć do założonego celu. Przy każdym przesłaniu jest też przykład: możesz wyglądać dziś pięknie, ale czy nie jest to efekt morderczych zabiegów pielęgnacyjnych i chęci pokazania się z lepszej strony?

Czym jest wolność?

Człowiek wolny, nie działa pod przymusem, nie robi tego, co „musi”. Starożytne mądrości są szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach. Ludzie stają się niewolnikami pieniędzy i rzeczy – sami narzucamy sobie niewolnictwo. Ta nauka inspiruje do tego, by od czasu do czasu spisać listę swoich obowiązków i zastanowić się nad tym, co rzeczywiście „musimy” zrobić, a co narzucamy sobie sami. Bardzo ciekawa myśl.

„Żadne niewolnictwo nie jest bardziej poniżające od tego, które człowiek sam sobie narzuca”.

Seneka

Do przemyślenia

Jestem zachwycona książką o stoicyzmie. Forma jest niezwykle ciekawa. Cóż może być piękniejszego niż wzbogacenie swoich dni o kojącą myśl i chwilę zastanowienia? Zachęcam Was również do włączenia takiej pauzy w codziennej gonitwie.

„Mądrość polega na jednej tylko rzeczy – należy skupić naszą uwagę na rozumie, który rządzi wszystkimi rzeczami”.

Heraklit

Dodaj komentarz