Kiedyś wymagał recytowania regułek. Dzisiaj jest przewodnikiem w coraz szybciej zmieniającym się świecie.

Współczesny nauczyciel ma mnóstwo zadań do wykonania. I jedną najważniejszą misję – wspieranie rozwoju uczniów, których ma pod swoimi skrzydłami. W książce Mirosławy Cybuli od Novae Res znajdziemy wiele ciekawych wskazówek na temat edukacji. „Jak uczyć, żeby nauczyć” to solidne kompendium wiedzy o zadaniach. Jest to publikacja, na którą każdy nauczyciel powinien zwrócić uwagę.

Wczoraj, dziś i jutro

Jeszcze jakiś czas temu nauczyciel był autorytetem i miał wobec swoich uczniów ogromne wymagania. Recytowaliśmy na pamięć regułki i staraliśmy się spełnić określone kryteria. Ważne były również stopnie i czerwony pasek na świadectwie. Dzisiaj podejście do edukacji jest zupełnie inne i przebrzmiewa w nich echo idei Marii Montessori. Obecnie podąża się za dzieckiem, dba o to, by rozwijało swoje zainteresowania, pasje i talenty. Nauczyciel ma zatem zupełnie inną rolę, jest nie tyle mentorem, co przewodnikiem. Na jego barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność.

Jak konstruować zadania

Mirosława Cybula jest biologiem ze stopniem naukowym, prowadzi placówki Montessori, a w swoim kompendium skupia się na tym, w jaki sposób konstruować zadania, by były przede wszystkim zrozumiałe, a poza tym ciekawe i rozwijające. Na początek należy się skupić na języku, jakim przemawiamy do uczniów. Zrozumienie treści zadań to podstawa. Autorka omawia również to, czym jest samo rozumienie, również w perspektywie filozoficznej. Kolejnym niezwykle ważnym elementem w tworzeniu zadań jest skuteczna komunikacja. Wydaje się, że to podstawa, ale warto jeszcze raz się przyjrzeć temu zagadnieniu. Następnie autorka przechodzi do omówienia zadań, poleceń i pytań

Szkoła multimedialna i ciekawa

W dzisiejszych czasach sposób nauczania musi być zupełnie inny. Dzieci wychowują się w rzeczywistości wirtualnej, cyfrowej. Skupienie ich uwagi na zadaniu jest dość trudne, dlatego warto postawić na takie rozwiązania jak pomoce multimedialne, ale także skuteczne konstruowanie zadań, które ryzykują uwagę, przekażą wiedzę i sprawią, że dziecko się rozwinie. W związku z tym, warto mieć na swojej półce solidne kompendium wiedzy, które przyda się każdemu nauczycielowi, ale także i rodzicom, którzy chcą wspierać rozwój swoich dzieci.

Dodaj komentarz