Poprawia nastrój, uspokaja oddech i sprawia, że zmienia się całe życie.

Joga ratuje życie. To zdanie przeczytałam kiedyś w książce na temat medytacji i praktyki jogi. I jak najbardziej się z nim zgadzam. Poranne powitanie słońca i wieczorne rozciąganie się, pranayama, medytacja, oddech. To wszystko sprawia, że nasze życie się zmienia. Tym razem zgłębiłam temat jogi z książką od wydawnictwa Czarna Owca. „Efekt jogi” Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi i dr. Chrisa C. Streetera pokazuje zastosowanie jogi w leczeniu depresji. Autorzy dochodzą do ciekawych wniosków.

Trochę teorii i badania naukowe

Autorzy zaczynają od podstawowych informacji na temat praktyki jogi, pokazując jej zalety. Następnie przytaczają wyniki badań naukowych, które pokazują, iż ćwiczenie jogi 1-3 razy w tygodniu znacznie wpływa na wzrost poziomu neuroprzekaźnika GABA. Mamy tutaj także informacje na temat czakr w ludzkim ciele oraz wiadomości na temat depresji. Jest to solidna i konkretna porcja wiedzy, dzięki której można zastanowić się nad swoim życiem nieco bardziej dogłębnie.

Propozycje praktyki

Praktyka jogi na depresję i lęki obejmuje kilka rozdziałów, w których znajdziemy zarówno informacje teoretyczne, jak i wskazówki dotyczące poszczególnych asan i układów. Możemy skupić się na centrum, wykonać jogę na poczucie sprawczości czy dodanie sobie energii. Mamy także asany na zachowanie spokoju i równowagi. Patrzenie w przyszłość także ma wielkie znaczenie, dzięki jodze możemy patrzeć z nadzieją i pewnością siebie. Jako dodatek mamy utaj pełne sekwencje do praktyki oraz sekwencje powitania słońca. Bardzo ciekawa jest także bibliografia, dzięki której możemy poszerzyć swoją wiedzę.

Czy to działa?

Praktykuję jogę od kilku lat, niestety ostatnio mniej regularnie, ale staram się wrócić do porannego powitania słońca, które dodaje energii i sprawia, że zaczynam dzień z większym entuzjazmem. Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że joga niesamowicie odpręża. W czasie godzinnej praktyki i relaksu można zapomnieć o swoich problemach, a po wszystkim czujemy się bardziej rozluźnieni. Po jodze uwielbiam gorącą kąpiel i zdrowe smoothie. Joga inspiruje zatem także do utrzymania zdrowego trybu życia. Czy działa na depresję? Zaczynam dopiero sprawdzać „Efekty jogi” w praktyce, ale myślę, że będzie dobrze.