Burzliwa historia, mnóstwo skrajności. Japonia to „czysty wymysł”.

Dzięki wydawnictwu ZNAK LITERANOVA możemy się na chwilę oderwać od szarej rzeczywistości i zanurzyć w świat pełen kolorów, kontrastów, wzlotów i upadków. Matt Alt zabiera nas do kraju kwitnącej wiśni, a wie o nim całkiem sporo. Autor zagłębiał się w świat Japonii przez około dwadzieścia lat, więc myślę, że można mu zaufać.

Od tandety do jakości

Historia Japonii jest burzliwa, dosłownie i w przenośni. Zadziwiające jest to, w jaki sposób ten kraj znany przede wszystkim z podróbek i słabej jakości, odrodził się z popiołów i zaczął się kojarzyć z wysokimi standardami i wysoką jakością. Dzisiaj „made in Japan” jest synonimem dobrego wykonania i jakości, na którą stawiają specjaliści. Wkrótce japońskie produkty zaczęły podbijać świat zachodni i docierać do Stanów Zjednoczonych, gdzie wcześniej nie chciano nawet o nich myśleć. Gry, odtwarzacze muzyki i wiele innych gadżetów, bez których młodzi ludzie nie wyobrażali sobie życia. Japonia zdecydowanie podbiła świat. Wspomnieć wystarczy chociażby słynną grę, która połączyła świat wirtualny i rzeczywisty – szukanie Pokemonów, które zawładnęło umysłami milionów młodych ludzi. Zaletą tego wydania jest także dodatek w postaci zdjęć i ilustracji, które uzmysławiają nam, jak wiele Japonii było i jest w naszym życiu (chociażby mój ukochany Pac-Man z dzieciństwa!)

„W automacie do karaoke nie chodziło o samo śpiewanie. Przyczynił się on do demokratyzacji talentu, co miało wywrzeć ogromny wpływ na sferę fantazji i rozrywki w życiu zarówno Japończyków, jak i ludzi Zachodu”.

Podróż z kanapy

Jeśli lubicie podróżować i fascynuje Was Japonia, to ta książka jest rzeczywiście dla Was. Przede wszystkim mamy tutaj szerokie spektrum tematów związanych z tym krajem, jego kulturą i popkulturą. Autor skupia się na anime, kulcie śliczności i grach, których premiery były wydarzeniami na miarę hollywoodzkich produkcji filmowych. Mamy także prognozy na przyszłość, którym warto się przyjrzeć. Moda na Japonię wydaje się trwać w najlepsze, a jej wpływy sięgają daleko poza granice. Dzisiaj Japonia nadal ma na nas ogromny wpływ. Autor zgadza się ze stwierdzeniem Oscara Wilde, który powiedział, że Japonia jest „czystym wymysłem”. Dodaje jednak w zakończeniu swojej książki, że Japonia wymyśliła nas na nowo, przekraczając kolejne granice. Dzisiaj mamy ją w swoich rękach i sami jesteśmy „made in Japan” – aż taki wpływ ma ona na naszą wyobraźnię.

„Żyjemy na planecie marzycieli made in Japan”.