O niezwykłej kobiecie, która zakochała się w przyrodzie.

Seria „Oni zmienili świat” od wydawnictwa Czarna Owca jest świetną propozycją dla młodych czytelników i ich rodziców. Do tej pory na łamach mojego bloga mogliście przeczytać o dwóch poprzednich publikacjach. Tym razem wybieramy się do puszczy wraz z Simoną Kossak. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska przybliża czytelnikom postać niezwykłej kobiety, która wymknęła się szablonom i standardom.

Słynna rodzina

Simona Kossak urodziła się w rodzinie słynnych Kossaków. Członkowie tego rodu to postaci dobrze znane w polskiej kulturze – pisarze, malarze. Rodzice z niecierpliwością czekali na syna, tymczasem pojawiła się ona – Simona we własnej osobie. Od dzieciństwa interesowała ją natura, uwielbiała spędzać czas w ogrodzie. Jako młoda kobieta rozpoczęła studia na kierunku filologii polskiej, by kontynuować rodzinną tradycję artystyczną. To jednak nie było to – przeniosła się później na wydział biologii i właśnie tutaj odnalazła swoje miejsce.

Zamiast mężowi obiad gotować

Simona ukończyła studia w 1970 roku. Większość kobiet wiedziała doskonale, jaki los jest im pisany – założenie rodziny, mąż, dzieci, domowe ognisko. Simonę wzywało zupełnie inne powołanie – szukała posady w Bieszczadach. Ostatecznie wylądowała w Puszczy Białowieskiej, choć warunki bytowe bardzo ją zdziwiły.

„Wyjazd z Krakowa do Białowieży to było coś najlepszego, co mogłam zrobić”.

Wielka pasja

Simona Kossak to nie tylko wspaniały biolog i przyrodnik, ale i kobieta pewna siebie i dążąca do osiągania wyznaczonych celów. Jej pasja przejawiała się na wiele różnych sposobów – nie tylko pracowała w wymarzonym zawodzie, ale też prowadziła audycje radiowe, nagrywała amatorskie filmy przyrodnicze, a także wydawała książki popularnonaukowe. Najważniejsze jednak jest to, że Simona nigdy się nie poddała w realizacji swoich marzeń i zawsze na pierwszym miejscu stawiała dobro zwierząt.

Książka jest pięknie wydana – opatrzona komentarzami, ilustracjami i napisana językiem przystępnym dla młodego czytelnika, który chce odkrywać świat.