Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Jest bezlitosna śmierć.

Camilla Läckberg to jedna z najsłynniejszych szwedzkich pisarek. Znana głównie z thrillerów psychologicznych i serii książek dla dzieci. Jej książki przetłumaczono na 43 języki, a na całym świecie sprzedało się 29 milionów egzemplarzy jej książek. Wydawnictwo Czarna Owca na schyłek lata, gdy już czuć chłód jesieni, proponuje nam wyjątkowy zbiór zawierający dwa świetne opowiadania tej autorki: „Idziesz do więzienia” i „Kobiety bez litości”. Oba przypadły mi do gustu.

O czym myślą młodzi ludzie…

W ich umysłach stojących na progu dojrzałości roi się od różnych myśli. Bohaterowie opowiadania „Idziesz do więzienia” spotykają się w noc sylwestrową. Mogłoby się wydawać, że mają wszystko, a świat stoi przed nimi otworem. Tymczasem Max, Anton, Liv i Martina wcale nie są w szampańskim nastroju. Chociaż bardzo się przyjaźnią, to tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą. Grają w bardzo niebezpieczną wersję Monopoly, wraz z każdym rzutem kostką na jaw wychodzą mocno skrywane tajemnice. Jest przemoc, gwałt, problemy finansowe, samotność i konflikty z rodzicami. Nienawidzą ich. Chcieliby, by umarli. A gdyby im w tym nieco pomóc? To opowiadanie pokazuje, jak niebezpieczne potrafią być ludzkie myśli.

Gdy podpadniesz kobiecie…

Zaczynamy dość niewinnie, by po chwili poznać smutne, miejscami przerażające historie trzech kobiet. Ingrid pozornie ma wszystko – kochającego, sławnego męża, który odnosi kolejne sukcesy i uroczą córeczkę. Wkrótce okazuje się, że wszystko może się rozsypać, ponieważ jej idealny Tommy ma kochankę, a rozwód wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Victoria przybyła aż ze Wschodu, gdzie była żoną wielkiego gangstera. Stała się pospolitą damą do towarzystwa pewnego obleśnego Szweda, który traktował ją przedmiotowo. W końcu postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zakończyć ten żałosny związek. Najbardziej poruszająca jest historia Birgitty – kobiety, która ma dwoje dorosłych synów, pracę w szkole i wydaje się bardzo poczciwa. Niestety każdego dnia doświadcza w domu ogromnej przemocy ze strony męża. Pewnego dnia dowiaduje się, że ma raka. To najlepszy moment, by zmienić swoje życie. Trzy zdesperowane kobiety planują serię morderstw doskonałych. Czy im się uda i zostaną bezkarne? Koniecznie przeczytajcie.

Początek jesieni

Wywołujące dreszcz na plecach opowiadania Camilli Läckberg to wymarzony początek jesieni. Czytałam ją z miodową herbatą w jednej ręce i pod musztardowym kocykiem. Niezwykle przyjemne doznanie. Uwielbiam taki styl pisania i takie mroczne opowieści. Polecam!